Lakiery wodne ekologiczne czy na bazie rozpuszczalników?

Poniżej postaramy się wyjaśnić różnicę między tymi dwoma produktami o zupełnie innych parametrach wytrzymałościowych.

1. Lakiery wodne, najczęściej poliuretanowe stosowane w dużej mierze do pokrywania posadzek z mikrocementu/mikrobetonu czy betonu polerowanego. Stosowanie takiego rozwiązania ma bardzo dużo wad, mimo to jest najczęściej wybieraną opcją przez wykonawców ze względu na stosunkowo łatwą aplikacje. Wielu producentów posadzkek dekoracyjnych wpisuje takie lakiery do swoich systemów na posadzkę robiąc naszym zdaniem antyreklamę swojemu produktowi. Za chwilę wyjaśnimy dlaczego.

Czy spotkaliście się Państwo z wiadomościami użytkowników posadzek z mikrobetonu, mikrocementu o przeciekającej łazience czy plamach, których nie da się usunąć?

Na pewno tak.

Jest to największa wada tego lakieru czyli czasowa odporność na ciecze oraz chemikalia. Dodatkową wadą tego lakieru jest reakcja chemiczna z różnego rodzaju plastyfikatorami. Plastikowa butelka postawiona na posadzkę potrafi ją odbarwić.

Zaletą lakieru wodnego poliuretanowego jest fakt, że jest on ekologiczny i nadaję się na ściany czyli w miejscu, które nie jest stale narażone na działanie wilgoci.

2. Lakiery na bazie rozpuszczalnika Topsealer DSV, który stosujemy zyskuje na popularności, jednak nie wszyscy wykonawcy potrafią go odpowiednio zaaplikować. Aplikacja powinna odbywać się w maskach chemicznych oraz kombinezonach ponieważ opary lakieru są toksyczne. Nieprzyjemny zapach utrzymuję się do 8h po aplikacji. Po wyschnięciu lakieru należy mocno wietrzyć pomieszczenie. Konieczne przed aplikacją będzie poinformowanie sąsiadów o zamknięciu okien oraz kanałów wentylacyjnych.

Posiada on parametry wytrzymałościowe zdecydowanie większe niż lakiery na bazie wody. Lakier ten jest w 100% wodoodporny, odporny na różnego rodzaju chemikalia.